Good luck to our NJIC athletes who qualified for this weekend’s State Group Track & Field Championships
Group 1
Boys – Friday, 3:45 p.m.
55: Maliki Burrell, Hasbrouck Heights; Trevane Green, Pompton Lakes; Alex Noel, Kinnelon.
400: Laith Matari, Hawthorne; Nicholas Manzi, Hawthorne; Michael Robertson, Hasbrouck Heights; Pim Schuit, Park Ridge.
800: Andrew Laguttuta, Glen Rock; Matari; John Sedlmeir, Hasbrouck Heights; Maninder Singh, Lyndhurst; Luis Soto, Palisades Park; Andrew Stoddard, Glen Rock.
1,600: Jeremy Bailey, Hasbrouck Heights; Nick Bua, Hasbrouck Heights; Matt Konopinski, Butler; Laguttuta; Singh.
3,200: Nathan Armstrong, Pompton Lakes; Bailey; Bryce Fisher, Glen Rock; Konopinski; Matt Rossnagel, Midland Park.
55 hurdles: Sebastien Leduc, Park Ridge; John Sedlmeir; Vincent Sedlmeir, Hasbrouck Heights.
Relay: Glen Rock, Hasbrouck Heights, Hawthorne, Lyndhurst; Park Ridge.
High jump: Frank Avalo, Waldwick; Spencer Lichtenstein, Glen Rock.
Pole vault: Isaiah DeLaCruz, Lyndhurst; Cameron Storz, Emerson; Matt Theuerkauf, Glen Rock.
Shot put: Dylan DeMagistris, Emerson; Antonio Lobos, Lyndhurst; Anthony Marino, Hasbrouck Heights; Tim Ozturk, Lyndhurst; Pierce Tuttle, Glen Rock; Chris Thibault, Hasbrouck Heights.
Girls – Friday, 3:45 p.m.
55: Gia Estrella, Lyndhurst; Sarah Hutchins, Glen Rock; Rebecca Kneppel, Butler; Rachel Turanchik, Glen Rock.
400: Amber Barrios, Hasbrouck Heights; Lindsay Burstiner, Glen Rock; Estrella; Kneppel.
800: Sarah Geormaneanu, Park Ridge; Sloane Irwin, Waldwick; Mia Minichiello, Hasbrouck Heights; Jillian Reynolds, Waldwick.
1,600: Mary Andreou, Glen Rock; Julie Baker, Waldwick
3,200: Andreou; Shannon Artuso, Hasbrouck Heights; Baker; Rashvir Kaur, Saddle Brook; Kline.
55 HH: Kathryn Brown, Hawthorne; Alexis Byfield, Hawthorne; Talia Ferguson, Hasbrouck Heights; Maggie Fodera, Lyndhurst; Allyson Martini, Kinnelon; Samantha Stallard, Waldwick.
Relay: Glen Rock; Hasbrouck Heights; Lyndhurst; Saddle Brook.
High jump: Brown; Ferguson; Fodera; Hutchins; Olivia Licini, Hasbrouck Heights; Jasleen Nanda, Palisades Park; Katie O’Connell, Glen Rock.
Pole vault: Isabella Castagentti, Lyndhurst; Kelly Innis, Hasbrouck Heights; Natalie Stefanelli, Hasbrouck Heights.
Shot put: Gabrielle Heatherly Careri, Lyndhurst; Odaliana Gomez, Erin Karaway, Saddle Brook; Arianna Lombardi, Lyndhurst; Karina Roze, Glen Rock; Kaira Torres, Glen Rock.
Group 2
Boys – Saturday, 9 a.m.
55: Nastroy Richards, Manchester
400: Nazzim Patilla, Manchester
800: Isaiah Sparkes, Manchester; Israel Torres, Garfield
1,600: Brendan Torres, Rutherford.
3,200: Michael Castellanos, Rutherford
Relay: Garfield; Manchester
Pole vault: Gabriel Torres, Rutherford
Shot put: Brandon Caballero, Rutherford
Girls – Saturday, 9 a.m.
55 HH: Isabella Sing, Rutherford
High jump: Jenna Rogers, Rutherford.
*Complied by veteran track & field reporter Paul Schwartz of the Record Sports Department