NJIC SWIMMING ALL-CONFERENCE TEAM

CONFERENCE CHAMPIONSHIP TEAM: Boys: Rutherford

Coach of the Year: Steven Dunn – Rutherford

First Team

Event Name Grade School
200 Yard Medley Relay

 

Alec Reimon

Chris Lee

Edel Barcenas

Brandon Franco

11

11

11

12

Rutherford

 

 

200 Yard Freestyle Alec Reimon 11 Rutherford
200 Yard IM David Son 10 Secaucus
50 Yard Freestyle Chris Lee 11 Rutherford
100 Yard Butterfly Justin Kidchob 12 Lyndhurst
100 Yard Freestyle Alec Reimon 11 Rutherford
500 Yard Freestyle Samuel Golovin 10 Leonia/Palisades Park
200 Yard Freestyle Relay

 

Chris Lee

Edel Barcenas

Brandon Franco

Alec Reimon

11

11

12

11

Rutherford

 

 

100 Yard Backstroke Justin Kidchob 12 Lyndhurst
100 Yard Breaststroke Derek Ravensbergen 11 New Milford/Dumont

 

400 Yard Freestyle Relay

 

Emilio Quintanar

Adrian Flores

Andres Hernandez

Samuel Golovin

 

12

11

12

10

 

Leonia/Palisades Park

 

 

 

 

 

Second Team

 

Event Name Grade School
200 Yard Medley Relay

 

Justin Kidchob

Matheus Sales

Jesse Pinto

Tyler Sheffler

12

10

12

12

Lyndhurst

 

 

200 Yard Freestyle Samuel Golovin 10 Leonia/Palisades Park
200 Yard IM Emilio Quintanar 12 Leonia/Palisades Park
50 Yard Freestyle Adrian Flores 11 Leonia/Palisades Park
100 Yard Butterfly Emilio Quintanar 12 Leonia/Palisades Park
100 Yard Freestyle David Son 10 Secaucus
500 Yard Freestyle Jonathan Yap 11 Rutherford
200 Yard Freestyle Relay

 

Emilio Quintanar

Adrian Flores

Andres Hernandez

Samuel Golovin

12

11

12

10

 

 

Leonia/Palisades Park

 

 

100 Yard Backstroke Andres Hernandez 12 Leonia/Palisades Park
100 Yard Breaststroke Chris Lee 11 Rutherford
400 Yard Freestyle Relay

 

Justin Kidchob

Jesse Pinto

Matheus Sales

Tyler Sheffler

 

 

12

12

10

12

 

 

 

 

Lyndhurst

 

 

 

 

 

 

 

Honorable Mention

 

Event Name Grade School
200 Yard Medley Relay

Harris Saphic

Bryan Tran

David Son

Robert Grewe

9

11

10

9

Secaucus
200 Yard Freestyle

 

Jonathan Castellanos

Tyler Sheffler

     12

12

Rutherford

Lyndhurst

200 Yard IM Derek Ravensbergen 11 New Milford/Dumont
50 Yard Freestyle Jesse Pinto 12 Lyndhurst
100 Yard Butterfly Jesse Pinto 12 Lyndhurst
100 Yard Freestyle Andres Hernandez 12 Leonia/Palisades Park
500 Yard Freestyle Tyler Sheffler 12 Lyndhurst
200 Yard Freestyle Relay

Ever Celi

Russell Kennedy

Anthony Burgo

Joshua Montoya-Allcca

11

11

11

11

 

 

Harrison

100 Yard Backstroke Harris Saphic 9 Secaucus
100 Yard Breaststroke Bryan Tran 11 Secaucus
400 Yard Freestyle Relay

Chris Burgo

Anthony Burgo

Russell Kennedy

Joshua Montoya-Allcca

9

11

11

11

Harrison