Javelin: 1. Fair Lawn A (Kabiawau 134-6; Romero 120-11), 255-5; 2. Fair Lawn B (Chris Penn 130-7; Rachel Schmitt 116-10), 247-5; 3. Passaic Tech (Brandon Parra 136-5; Lili Farber 84-11), 221-4. Also: Fox, 132-6; Christie 127-3; Melissa Viellette, Fair Lawn, 111-4.
High jump: Fair Lawn (Isabella Pollack Tommy Kabiawu (5-10), 10-6; 2. Passaic Valley, 9-6; 3. Passaic Tech, 9.6. Also: Anneke Kuperus, Eastern Christian, 4-10.
Long jump: 1. Passaic Tech (Holt (21-5 3/4); Brown (16-7 1/2) 38-1 1/4; 2. Passaic Tech (Denille Reid, (15-0) 34-3 3/4; 3. Wayne Valley (Erin Clark 15-0 1/4) 33-3. Also: Pauline Kurs, Passaic Tech, 15-2 1/2.
Triple jump: 1. Passaic Valley (Javoun Bloomfield (42-2 1/2), Leila Matari), 70-1 1/2; 2. Passaic Tech (Reid 32-8), 69-5; 3. Passaic Tech, 68-11. Also: Emily Pogorelec, Wayne Valley, 32-7; Kate Vreeland, West Milford, 32-6.
Pole vault: 1. Passaic Tech A (Ian Spoelstra, Jaidyn DIllon), 18-6; 2. tie between Passaic Tech B and Wayne Valley, 17-6.
Ridge Twilight
at Ridge High School, Basking Ridge
BOYS
3,200: 3. Jacob Heredia, Clifton, 9:17.00 (school record, #3 all-time Passaic)
GIRLS
3,200: 1. Mia Dubac, Clifton, 10:58.30 (school record, #8 all-time Passaic); 3. Remy Dubac, Clifton, 11:31.21 (#32 all-time Passaic); 4. Danielle Tilp, Cresskill, 11:32.41 (school record).
May 15
Twin-Boro Relays
at Ramsey H.S.
BOYS
TEAM SCORING
Group 1- Hasbrouck Heights 57, Saddle Brook 40, Park Ridge 32, Pompton Lakes 16, Midland Park 14, Wood-Ridge 8, North Arlington 2.
Group 2 – Ramsey 68, Westwood 61, Fort Lee 40, Mahwah 37, Hawthorne 25, Newton 22, River Dell 12, Manchester 8, Pequannock 5.
100: 1. Justin Napier, Westwood, 11.0; 2. Sean Kelly, Ramsey, 11.4; 3. Adam Beck, Westwood, 11.4.
4-x-200: 1. Westwood (Beck, Connor Munson, Marcus Cheema, Napier), 1:31.8; 2. Fort Lee, 1:34.2; 3. Ramsey, 1:34.5.
4-x-400: 1. Westwood (Beck, Owen Long, Cheema, Napier), 3:26.7; 2. Fort Lee, 3:29.2; 3. Ramsey, 3:36.7.
4-x-800: 1. Newton (Matt Freund, Tony Dvorsky, Billy O’Gorman, Sebastien Montalvo), 8:20.8; 2. Hasbrouck Heights, 8:52.4; 3. Fort Lee, 9:01.9.
Sprint medley: 1. Westwood (Napier, Beck, Munson, Cheema 1:55.8), 3:36.6; 2. Pompton Lakes (Nathan Armstrong 1:59.4), 3:46.3; 2. Park Ridge, 3:52.3.
Distance medley: 1. Newton (Dvorsky, O’Gorman, Montalvo, Freund), 11:00.7; 2. Pompton Lakes, 11:12.5; 3. Ramsey, 11:30.3.
110 HH: 1. Munson, 15.1; 2. Shane Skoglund, Manchester, 15.3; 3. Ryan Bussanich, Ramsey, 15.8.
3-x-400 IH: 1. Saddle Brook (Colin Unis (63.0), Sammy DeLeon, Matt Suero), 3:21.6; 2. Hasbrouck Heights, 3:21.9. Also: Jan Biskup, Elmwood Park, 63.8.
Shot put: 1. Saddle Brook (Christian Ramos (40-8), Michael Ramos (46-3), Zach Hartung (49-5), 136-4; 2. Hasbrouck Heights (Massimo Vignola (42-6); Hunter Freschi (44-10); Kevin Campen (41-0), 128-4; 3. River Dell (Nick Iannantuomo (43-6)) 121-3 1/2; Also: Tyler Larson, Ramsey, 43-0; Nasser Coutinho, Hawthorne, 42-5; Damitrius Hester, Mahwah, 43-1 1/2; Dylan McDermott, North Arlington, 41-11; Braden Holm, Midland Park, 44-4; Joshua Manning, Manchester, 40-6; Ren Yoshikubo, River Dell, 40-11.
Discus: 1. Midland Park (Jason Ballen 148-2), 335-3; 2. Ramsey (Larson 133-4), 329-4; 3. River Dell (Christian Gioffre 120-9), 320-11. Also: Michael Ramos, Saddle Brook, 122-0.
Javelin: 1. Mahwah (Andrew Hughes, George Kalkanis 139-9, Hester 155-6), 391-11; 2. Hasbrouck Heights (Freschi 150-0; Mike Canavatchel 125-8), 391-7; 3. Saddle Brook (Michael Ramos 120-9), 325-2. Also: Dan Kim, Park Ridge, 151-0; Wyatt Merkle, Westwood, 127-5; Brian Winge, River Dell, 120-10; Kyle Katjomuise, Fort Lee, 120-3.
High jump: 1. Park Ridge (Havison, Burns, McLaughlin), 16-6; 2. Mahwah, 15-10; 3. Ramsey, 15-8.
Long jump: 1. Park Ridge (Havison, McDowell (19-7), Golembiewski), 52-9 1/2; 2. Hasbrouck Heights (Jake Diaz 19-1), 52-6 1/2; 3. Mahwah, 49-8 1/2.
Triple jump: 1. Hawthorne (Michael Palmer (39-5), Miguel Melendez, Chris Slootmaker), 117-8; 2. Ramsey, 105-2; 3. Wood-Ridge, 100-5 3/4. Also: Tyson Lowe, Fort Lee, 38-2 3/4.
Pole vault: 1. Mahwah (Reese Muller 12-0, Andrew Pinto, Dan Rodriguez), 32-6; 2. Ramsey, 20-0; 3. Hasbrouck Heights, 11-0.
GIRLS
Team Scoring
Group 1- Hasbrouck Heights 101, Park Ridge 22, North Arlington 18, Saddle Brook and Midland Park 14, Wood-Ridge 2.
Group 2- Ramsey 85, Hawthorne 56, Newton 28, Westwood 26, Pequannock 24, River Dell 18, Mahwah 16, Fort Lee 6.
100: 1. Madison Latimer, Newton, 12.5; 2. Sabrina DiFilippo, Hawthorne, 12.7; 3. Sydney Hansen, Hawthorne, 13.0.
4-x-200 relay: 1. Hawthorne (Ella Sachs, DiFilippo, Karolyn Maro, Hansen), 1:49.9; 2. Hasbrouck Heights, 1:51.0; 3. Westwoood, 1:52.0.
4-x-400 relay: 1. Hasbrouck Heights (Kristine Robertson, Dea Jera, Amber Barrios, Alexandra Samperi), 4:16.3; 2. Ramsey, 4:16.5; 3. Hawthorne, 4:34.3.
4-x-800 relay: 1. Hasbrouck Heights (Maya Bohan, Isabella Drezek, Halyn Xheraj, Devon Sonzogni), 10:33.2; 2. Ramsey, 10:35.8; 3. Westwood, 11:01.5.
Sprint medley: 1. Park Ridge (Sabrina Sheridan, Anna Francica, Juliana Barros, Elyse von der Lieth), 4:34.4; 2. Ramsey, 4:37.0; 3. North Arlington, 4:45.6.
Distance medley: 1. Mahwah (Carissa Weber, Siena Kannenberg, Ally Klanke, Meg Dursema), 13:35.2; 2. Ramsey, 13:48.9; 3. Hasbrouck Heights, 13:57.0.
100 HH: 1. Julia D’Amico, Ramsey, 16.6; 2. Leah Alves, Hawthorne, 17.1; 3. Alexa Burke, Westwood, 17.3.
3-x-400 IH: 1. Park Ridge (Jenny O’Leary (70.1), Odalys Guerrero (71.4), Nicole Freiler (71.9), 3:33.4; 2. Hasbrouck Heights (Amber Barrios (68.2), Natalie Kroncke (71.7)), 3:36.3; 3. Saddle Brook, 4:08.0.
Shot put: 1. River Dell (Nicole Dragotta (31-0 1/2), Amelie Moon (31-11), Mia Raso (31-11), 94-11 1/2; 2. Hasbrouck Heights (Odaliana Gomez (33-4), Marissa Mucci (30-1)), 92-11; 3. Pequannock (Izzy D’Alessio (32-6), 90-0 1/2. Also: Isabelle Robinson, Hawthorne, 31-11.
Discus: 1. Pequannock (D’Alessio (88-4), Samantha Gordon, Josie Struble (103-8), 265-5; 2. River Dell (Moon (97-5), Raso (93-2), 256-2; 3. Hawthorne (Robinson (92-2), 237-1. Also: Anna Lasek, North Arlington, 94-5.
Javelin: 1. Hasbrouck Heights (Gomez (95-1), Eddy Elliott, Paige McGuire (93-6)), 267-10; 2. Pequannock (Struble 89-10, Gordon (95-3), 262-3; 3. Midland Park (Kaitlyn Chikris (94-10)), 236-4. Also: Amy Diaz, Fort Lee, 101-10; Dana Catalano, Newton, 114-10; Gavi Camargo, Ramsey, 80-0; Natalya Vega, Westwood, 81-4; Jenna O’Malley, Hasbrouck Heights, 105-0.
High jump: 1. tie between Hasbrouck Heights and Ramsey, 9-0.
Long jump: 1. Ramsey (D’Amico (14-3), Kayla McNeill (14-0), Kayla Martino (14-0), 42-3; 2. North Arlington (Jordyn Nelson (14-10), Brenna Sullivan (14-2 1/2)), 42-2 1/2; 3. Hasbrouck Heights (14-9 1/2), 41-6 1/2. Also: Robinson, Hawthorne, 14-3 1/2; Cali Terranova, Elmwood Park, 14-9 1/2.
Triple jump: 1. Hasbrouck Heights (Ella Reyngoudt, McGuire (33-1 1/2), Gomez), 90-1 3/4; 2. Ramsey (Martino (31-11), McNeill (30-10 1/4), 89-8 3/4; 3. Hawthorne (Robinson 30-1 1/2), 87-3. Also: Sullivan, 30-0; Alexandra Manetovic, Fort Lee, 33-2 1/4.
Pole vault: 1. Ramsey (Jackie Fosdick, Kat Keane, Martino (9-0)), 23-0; 2. Newton, 16-6; 3. Hasbrouck Heights, 16-0.
North Hudson Championships
at Secaucus H.S.
GIRLS
Team Scoring: North Bergen 18; 3. Secaucus 51; 4. Weehawken 33.
100: 1. Kiomy Luperon, North Bergen, 13.31; 3. Jaidyn Reiser, Weehawken, 13.59.
200: 1. Luperon, 27.57; 3. Reiser, 27.79.
400: 1. Paige Quinones, Secaucus, 65.80; 2. Alyssa Matos, North Bergen, 1:06.49; 3. Carmelina Sanci, Secaucus, 1:06.75.
800: 1. Nicole Parise, Secaucus, 2:38.47; 2. Chyeka Conner, North Bergen, 2:38.52; 3. Genesi Alfonso, North Bergen, 2:38.87.
1,600: 3. Tatiana Nunez, North Bergen, 6:20.45.
100 HH: 1. Kaysia Dusajn, North Bergen, 16.49; 2. Cocoro Carr, North Bergen, 17.93.
400 IH: 1. Carr, 73.00; 2. Parise, 78.56; 3. Alyssa Rivas, North Bergen, 79.90.
Shot put: 1. Yojaira Ortiz, North Bergen, 26-9 1/2.
Discus: 2. Ortiz, 60-4; 3. Katherine Thompson, Weehawken, 60-1.
Javelin: 1. Alejandra Bartutis, North Bergen, 97-6.
High jump: 1. Bartutis, 4-10; 2. Carr, 4-4; 3. Nunez, 4-4.
Long jump: 1. Bartutis, 17-3 1/2; 2. Carr, 13-8 1/2; 3. Karen Arevalo, North Bergen, 13-7.
4-x-400 relay: 1. Secaucus, 4:31.13; 2. North Bergen, 4:41.47.
BOYS
Team scoring: North Bergen 127; 4. Weehawken 45, Secaucus 34.
100: 2. Juan Rivera, North Bergen, 12.22.
200: 2. Tyrece Brown, North Bergen, 23.13; 3. Joseph Ephrem, North Bergen, 23.95.
400: 2. Moises Silva, North Bergen, 55.62; 3. Nicholas Olivo, North Bergen, 57.75.
800: 2. Joel Batres, North Bergen, 2:09.68; 3. Younes Abada, Secaucus, 2:11.19.
1,600: 1. Collin Shevlin, Weehawken, 4:46.91; 2. Abada, 4:47.22.
3,200: 1. Shevlin, 10:53.55.
110 HH: 1. Esteban Marenco, North Bergen, 19.46; 2. Kevin Galarraga, North Bergen, 19.61.
400 IH: 1. Ephrem, 61.19; 2. Marenco, 70.78; 3. Galarraga, 73.06.
Shot put: 1. Kyle Woltmann, Secaucus, 42-5 /2.
Discus: 2. Woltmann, 100-9; 3. Austin Cannata, Weehawken, 83.8.
Javelin: 1. Cannata, 109-0.
High jump: 1. Brown, 6-2.
Long jump: 1. Ephrem, 17-6; 3. Marenco, 15-9.
4-x-400 relay: 3. North Bergen, 4:06.31.
Paul Schwartz covers high school track and field for NorthJersey.com. For full access to live scores, breaking news and analysis from our Varsity Aces team, subscribe today. To get breaking news directly to your inbox, sign up for our newsletter and download our app. Email: schwartzp@northjersey.com Twitter: @northnjtrack